Mik az elállás alapvető feltételei, és mi is ez?
Az elállás egy, a törvény által biztosított lehetőség a vásárló részére, hogy 14 napon belül kipróbálhassa a terméket, és eldönthesse szüksége van-e arra.Igaz, a törvényi határozat igen tág időintervallumot hagyott erre a lehetőségre, ami alapvetően nem baj, de általában ez szokta szülni a problémákat:
valljuk be őszintén, 2 hét használat alatt néha történnek érdekes dolgok a megvásárolt termékkel, ezért ha bármi csekély esély is van rá, hogy élni fogunk az elállási jogunkkal az első és legfontosabb tanácsunk: vigyázzunk a termékre, mert sérülés esetén a kereskedő szinte biztos, hogy nem fogja visszavenni.
A második, és hasonlóan fontos dolog az elállással kapcsolatban: egészségügyi terméket nem köteles visszavenni a kereskedő, és ezzel szinte az összes kereskedő élni is fog.Egészségügyi terméket miért nem?
A törvény célja, hogy mindkét felet ugyanolyan helyzetbe hozza elállás után, mint a vásárlás előtt volt, tehát a vásárló visszakapja a pénzét, a kereskedő pedig a terméket amit újra eladhat – lehetőleg újként, vagy újracsomagolt termékként -.
Gondolom már neked is meg a válasz, te sem örülnél ha egy két hétig használt és visszavett fehérneműt kapnál, igaz? Igen, kicsit szélsőséges ez a példa, de annyi terméket lehetne még ide sorolni, hogy soha nem lenne vége (borotva, étkészlet, tányér, zokni, blablabla…).A másik kategória amit kapásból visszadob majd neked a kereskedő, a zárt cd, dvd, program, játék és hasonlók. Tehát ha azt tervezed, hogy a megvett dvd-t megnézted, és mégsem tetszik a film, ezért visszaküldöd elállásra, ne tedd, nagy eséllyel a kereskedő nem veszi vissza!Ilyen termékek esetén ha élni szeretnél az elállási jogod előbb vedd fel a kapcsolatot a kereskedővel.Nos, a kizáró okok nagy része megvan.Mielőtt vissza küldöd a terméket gondold át, ha te lennél a kereskedő jó szívvel vissza tudnád-e azt venni.
Ha látod, hogy karcos, piszkos, stb, akkor készülj fel egy hosszú vitára a kereskedővel – teljesen jogosan, az elállás nem erre hivatott és nem erre vonatkozik.Ha tényleg úgy látod, hogy a termék jó állapotban van, viszont még sincs rá szükséged, akkor azt nyugodtan jelezd a kereskedőnek.
Hidd el, a normális kereskedő nem fog rád örök átkot szórni, ha normális állapotban küldesz vissza neki egy terméket elállásra vissza is fogja venni!Erre átvételt követően 14 napod van, amint megkaptad az instrukciókat, hová, hogyan és milyen szükséges doksikkal küldd vissza, már mehet is a visszapostázás.
Amit fontos tisztázni, hogy a visszaküldésért elállás esetén te felelsz, a te költséged. Portósan, UV-sen ne nagyon add fel, ha a kereskedő nem veszi át (nem fogja), akkor a díj téged terhel!Ami még nagyon fontos: ha a kereskedőnek nincs, vagy nem találod az elállási nyomtatványát, akkor is tegyél bele legalább egy cetlit a neveddel, telefonszámoddal, igényeddel, bankszámlaszámoddal, számla eredeti példányával és ha van, a problémád leírásával.
Ha ezek szerint jártál el, akkor 14 napon vissza kell kapd a pénzed.
2 hozzászólás
[…] Következő bejegyzésünk témája: Mik az elállás alapvető feltételei, és mi is ez? […]
[…] Következő bejegyzésünk témája: Mik az elállás alapvető feltételei, és mi is ez? […]