8 Pofonegyszerű Energiatakarékossági Tipp amire talán sosem gondoltál eddig!
Március 6. Energiatakarékossági Világnap!
Az energiatakarékosság leginkább csak odafigyelés kérdése: javarészt apróságokról van szó, és még a kényelemről sem muszáj lemondani – mindössze néhány berögzült, lusta szokáson kell változtatni.
A sok kicsi tényleg sokra megy – pozitív és negatív irányban is. Pazarolni és spórolni is sokat lehet éves, de akár havi szinten is, attól függően, hogy közvetve vagy közvetlenül mennyire nagyvonalúan fogyasztjuk a vizet, az áramot, a gázt, mennyire zsákmányoljuk ki a Föld energiatartalékait.
Most 8 tippel segítünk abban, hogy megvizsgálhasd hétköznapi szokásaidat, és felmérd, fizethetnél-e kevesebbet az energiaszolgáltatóknak. Talán lesz olyan ami ismerősnek tűnik, de biztosra vesszük, hogy fogunk meglepő dolgokat mondani. A lényeg, hogy ennyit te is megtehetsz a bolygónkért – és a pénztárcádért.
És ne csak ezen a kiemelt napon, hanem az év többi napján is odafigyelhetsz jobban a környezetedre és a rezsidre is. Ezzel a 8 tippel könnyű dolgod lesz! 😉
Így Spóroltam Több Ezer Forintot Havonta:
1. Szerinted mennyire abszurd helyzet az, hogy míg a világ egyik részén alig van mit inni és szomjaznak az emberek, addig a másik felén az ivóvizet használjuk még a fürdésre és a vécé leöblítésére is?
Városi körülmények között ezzel sajnos sokan nem tudunk mit tenni, de ha kertes házban élsz, van kutad, vagy tudsz esővizet gyűjteni. Felhasználhatod mosogatáshoz, fürdéshez, vécé öblítéshez.
2. Fogmosás közben is folyatod a vizet? Zuhanyzás közben is? Naponta fürdesz kádban?
Csak a fogmosás esetében 1-1 alkalommal körülbelül 3-5 liter vizet pazarolsz el. Pedig fél pohárnyi is elég lenne. Napi két alkalommal számolva ez a szokás évente több mint 3500 liter, azaz 3,5 köbméter elpocsékolt vizet jelent FEJENKÉNT – egy négytagú család esetében 100 mosásra elegendő víz spórolható meg egy évben, ha mindenki elzárja a csapot fogmosás és borotválkozás közben. Egy 5 perces zuhanyozás során harmadannyi víz folyik el, mintha teleengednéd a kádad.
És még kevesebb lehet, ha közben elzárod a vizet.
3, A hagyományos villanykörtéket cseréld ki LED-es izzókra – ezek drágábbak, de jóval kevesebbet fogyasztanak, és sokkal tartósabbak.
3 remek érv a LED izzó mellett
a.) Költséghatékony: Csökkenti a villanyszámla akár 30% -át. Ez egy átlagos családi ház, átlagos használata esetében 45 ezer forint is lehet!
b.) Környezetbarát: LED világítással megóvhatod a környezetet, akár 70 %-al kevesebb a káros anyag kibocsájtásuk.
c.) Élettartam: A LED izzó akár 25-ször tovább használható, mint hagyományos társa. Élettartama akár 30.000 óra! Optimális esetben 6 év múlva is működhet.
Összegezve:
A KW ára jelenleg 44 Ft, tehát 4752 és a 9W-os izzóval, aminek nagyobb a fénye, mint a hagyományos izzóé 1140 Ft lesz a villanyszámla, ami évi közel 45.000 Ft spórolás.
Buenos Airesben 3 éve több mint 125 ezer hagyományos izzót már lecseréltek LEDES izzóra, ami által 50%-al kevesebbet költenek közvilágításra.
LED-es izzókat itt találhatsz: https://ugyismegveszel.hu/energiatakarekossagi-nap
4. Palackos vagy csapvíz? Arról hosszas vitát lehetne nyitni, hogy igaza van-e annak, aki csapvíz helyett rendszeresen a műanyag palackos ásványvizeket issza; pró és kontra is rengeteg az érv. Az viszont biztos, hogy ha igazán hideg vizet akarunk kinyerni a csapból, akkor sokáig kell folyatni fölöslegesen a vizet. Ennél sokkal környezetbarátabb megoldás, ha rendszeresen beteszel a hűtőbe egy teletöltött kancsót vagy palackot, így mindig lesz hideg innivalód – vízpazarlás nélkül.
5. Csöpögő csapok. Naponta 50-100 liter víz simán elcsöpöghet egy rosszul záródó csapból (170 literes egy normál kád!).
6. Tudtad, hogy a mosógépek fogyasztásának jó 80%-át a víz melegítése teszi ki? Próbáld csak ki: a normál szennyeződések 40 fokos programmal simán kijönnek a ruhákból, és így nemcsak kevesebb áramot használsz, de alacsonyabb hőfokon vízkőből is kevesebb rakódik le – egyébként pedig minél vízkövesebb egy gép, annál több áramot fogyaszt. Ugye, az egyértelmű, hogy félig megpakolt mosógépet elindítani semmilyen szempontból nem túl gazdaságos?
7. A szárítógép néhány extrém, sürgős esetben nagyon jó szolgálatot tehet, de ez sem az a kifejezetten energiabarát eszköz, úgyhogy lehetőleg ne használd rendszeresen.
8. Az egyszerű bevásárlás is lehet „zöld”: az újabb és újabb nejlonzacskók felhalmozása helyett hordj magaddal vászontáskát vagy kosarat, és ha lehet, olyan termékeket válassz, amelyeken minél kevesebb a csomagolóanyag.
Ugye nem is olyan bonyolult picit jobban odafigyelni a környezetünkre?
De ha önmagában nem is motiválna eléggé ez, akkor gondolj arra, hogy kis odafigyeléssel milyen sokat spórolhatsz a villany és víz számládon.
Már akár önmagában a LED világítással 30%-nyit spórolhatsz!
Mit gondolsz? Fejtsd ki blogunkon a véleményed, vagy tudj meg többet a led világításról INNEN!
asdasd fasdf asdfds fasd fasdf adsf asdf